Sporty e-bike for advanced riders – design meets comfort
Available in two frame shapes, the Vitality Eco 10 Sport offers a clear design in timeless anthracite. This «Made in Germany» SUV e-bike was developed for sporty riders who use their e-bike on a daily basis or on tours. The sturdy Schwalbe Super Moto-X tires handle all kinds of terrain smoothly and quickly.
The 4th-generation Bosch Performance Line CX drive unit offers dynamic pedal assistance with an impressive 85 Nm of torque, while the fully integrated 625 Wh frame battery ensures you have plenty of power for long rides. The Shimano Deore XT rear derailleur guarantees precise shifting, even under load and the Nyon display, paired with a handlebar-mounted control unit, suggests the optimal gear.
The bike also includes ergonomic grips from Ergon and Essenza saddle from Selle Royal with FlexFoam technology, making long rides more comfortable. Additional features are designed for durability and safety, including disc brakes from Radius, a bright headlights from Busch & Müller and a rear luggage rack from Racktime, so your bike stays reliable and ready for many adventures.
Spesifikasjoner
| Drive System | |
| Motor | Bosch Performance Line CX, 85 Nm |
| Battery | PowerTube 625 Wh |
| Display | Bosch Nyon, 3.2 inch colour-touch display with remote |
| Wheels/Tires/Drivetrain | |
| Tires | Schwalbe Super Moto, 62-584, reflex |
| Rims | Schürmann YAK 25 Disc aluminum, 36 holes |
| Spokes | black 2.0 mm |
| Front Hub | Joytech, 15×100 mm, 36 holes |
| Rear Hub | Joytech D042SB-12S, 36 holes |
| Sprocket | Shimano Deore CS-M6100, 12 speed, 10-51 teeth |
| Chain | KMC E12 EPT |
| Bottom bracket | Miranda aluminum, 170 mm, KMC chainring 38 teeth |
| Cockpit | |
| Stem | Humpert Ergotec Octopus 50, angle adjustable |
| Handlebars | Humpert Ergotec City Cruiser, 635 mm |
| Grips | Ergon GP1 with clamp |
| Shift lever | Shimano Deore SL-M6100, 12 speed |
| Brake lever | Radius BH-M960, 3 finger brake lever |
| General | |
| Frame | Aluminum 6061, Bosch fully integrated |
| Head set | Acros AZX-212, tapered |
| Fork | Suntour Mobie25, 100 mm travel with lockout function |
| Shifting System | Shimano Deore XT |
| Derailleur | Shimano Deore XT RD-M8100, 12 speed |
| Brakes | Radius BH-M960 (front 180 mm / rear 180 mm) |
| Headlight | Busch & Müller Lumotec IQ-XS Highbeam, 150 / 100 LUX |
| Carrier | Racktime Stand-it with spring flap |
| Saddle | Selle Royal Essenza |
| Seat post | Humpert Ergotec Atar, patent, 30.9 mm, 300 mm |
| Pedals | Marwi SP-823 |
| Kickstand | Comp Flex, rear kickstand |
| Chainguard | SKS Chainbow_E |
| Mudguard | SKS, plastic |
| Other | maximum weight allowed 140 kg |
| Weight | 27.6 kg |






Delbetaling fra
Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.