Reliable city e-bike with added comfort
Comfortable, sustainable and safe on the road. The Bosch drive system of the high-quality Performance Line with a fully integrated frame battery (625 Wh) and Intuvia 100 display is a winner on all counts.
A comfortable Essenza saddle from Selle Royal and ergonomic Hermanns grips with screw clamps ensure a comfortable riding pleasure.
In addition, this city e-bike is equipped with a Shimano Nexus 5 speed hub gear and a powerful Shimano disc brake. This ensures a comfortable and safe ride even on longer journeys. Should your ride extend into the evening hours, the Herrmans headlight and Trelock rear light reliably illuminate your route.
Spesifikasjoner
| Drive System | |
| Motor | Bosch Performance Line, 75 Nm |
| Battery | PowerTube 625 Wh |
| Display | Bosch Intuvia 100 |
| Wheels/Tires/Drivetrain | |
| Tires | Schwalbe Marathon Plus, 47-622, reflex |
| Rims | Ryde Andra 40, 36 holes |
| Spokes | ED Niro 2.34 mm |
| Front Hub | Shimano Deore HB-M6000, Centerlock, 36 holes |
| Rear Hub | Shimano Nexus 5 speed SG-C7002-5CD, Centerlock, 36 holes, coaster brake |
| Sprocket | Gates CDX belt pulley, 32 teeth |
| Chain | Gates CDX-drive belt |
| Bottom bracket | Miranda aluminum, 170 mm, 46 teeth |
| Cockpit | |
| Stem | Humpert Ergotec Swell RE, angle adjustable |
| Handlebars | Humpert Ergotec Ergo Plus, Aluminium, 660 mm |
| Grips | Herrmans DD37 with clamp |
| Shift lever | Shimano Nexus, twist grip |
| Brake lever | Shimano 3 finger brake lever |
| General | |
| Frame | Aluminum 6061, Bosch fully integrated |
| Head set | Acros AZX-212, tapered |
| Fork | Suntour NEX-E25-NLO with lockout function |
| Shifting System | Shimano Nexus 5 speed coaster brake |
| Derailleur | — |
| Brakes | Shimano BR-MT200 (front 180 mm / rear 160 mm) |
| Headlight | Herrmans MR Go, 30 LUX |
| Rear light | Trelock, LS 654 with brake light function |
| Carrier | Racktime, strutless with spring flap |
| Saddle | Selle Royal Essenza |
| Seat post | Humpert Ergotec Skalar, patent, 27.2 mm, 400 mm |
| Pedals | VP-617 |
| Kickstand | Comp Flex, rear kickstand |
| Chainguard | SKS Chainbow_E |
| Mudguard | SKS, plastic |
| Other | max load 170 kg |
| Weight | 27.7 kg |




















Delbetaling fra
Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.