Trekking adventure & e-bike riding fun
The Vitality Eco 7 Sport is the perfect choice for your adventure. Available in three frame styles in matte dark blue, this trekking e-bike not only impresses with its high-quality overall features, but also with its unique riding pleasure.
The Bosch Performance Line mid-drive motor is powered by a fully integrated 500 Wh frame battery and provides plenty of «electric tailwind.» The minimalist Purion display shows important information at a glance and is particularly easy to operate with the click of a thumb.
Thanks to the precise shifting of the Microshift XLE 10 speed gears and powerful braking of the Promax disc brakes, you maintain full control of the Vitality Eco 7 Sport at all times. Comfort is ensured by a Suntour suspension fork, an Essenza saddle from Selle Royal and Herrmans grips.
Spesifikasjoner
| Drive System | |
| Motor | Bosch Performance Line, 75 Nm |
| Battery | PowerTube 500 Wh |
| Display | Bosch Purion |
| Wheels/Tires/Drivetrain | |
| Tires | Schwalbe Citizen, 47-622, reflex |
| Rims | Schürmann YAK 19 Disc aluminum, 36 holes |
| Spokes | black 2.0 mm |
| Front Hub | Shimano HB-TX506, 36 holes |
| Rear Hub | Shimano HB-TX506, 36 holes |
| Sprocket | Microshift XLE CS-H103, 10 speed, 11-40 teeth |
| Chain | KMC E10 EPT |
| Bottom bracket | Miranda aluminum, 170 mm, KMC chainring 38 teeth |
| Cockpit | |
| Stem | a-head, angle adjustable, aluminum 31.8mm |
| Handlebars | Promax HB-3188, 640 mm |
| Grips | Herrmans DD37 with clamp |
| Shift lever | Microshift XLE SL-M850-R, 10 speed |
| Brake lever | Promax |
| General | |
| Frame | Aluminum 6061, Bosch fully integrated |
| Head set | Chin Haur, tapered 1 1/8” – 1.5” semi-integriert |
| Fork | Suntour NEX |
| Shifting System | Microshift XLE |
| Derailleur | Microshift XLE RD-M660M, 10 speed |
| Brakes | Promax (front 180 mm / rear 160 mm) |
| Headlight | Herrmans MR Go, 30 LUX |
| Carrier | Racktime Stand-it with spring flap |
| Saddle | Selle Royal Essenza |
| Seat post | Humpert Ergotec Atar, patent, 31.6 mm, 300 mm |
| Pedals | Marwi SP-823 |
| Kickstand | Comp Flex, rear kickstand |
| Chainguard | SKS Chainbow_E |
| Mudguard | SKS, plastic |
| Other | maximum weight allowed 140 kg |
| Weight | 26.4 kg |






Delbetaling fra
Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.