Sporty e-bike for advanced riders – Stylish and Comfortable
The Vitality Eco 10 Sport is a high-performance e-bike which comes in two different frame styles: a wave frame in a classic ruby red color and a traditional gents frame in a gray-blue color. This «Made in Germany» SUV e-bike was developed for active riders who use their e-bikes on a daily basis or for longer trips. The sturdy Schwalbe Super Moto tires handle all kinds of terrain smoothly and quickly.
The bike is powered by the latest Bosch Performance Line CX motor, which provides dynamic pedal assistance up to 85 Nm of torque. The necessary power is provided by the fully integrated 500 Wh frame battery. The Microshift XCD derailleur ensures smooth gear shifting even under load. The Intuvia display shows important riding information and the control unit on the handlebars helps you to select the best gear.
The bike also includes ergonomic grips from Ergon and Essenza saddle from Selle Royal with FlexFoam technology, making long rides more comfortable. Additional features are designed for durability and safety, including disc brakes from Radius, a bright headlights from Busch & Müller and a rear luggage rack from Racktime, so your bike stays reliable and ready for many adventures.
Spesifikasjoner
| Drive System | |
| Motor | Bosch Performance Line CX, 85 Nm |
| Battery | PowerTube 500 Wh |
| Display | Bosch Intuvia |
| Wheels/Tires/Drivetrain | |
| Tires | Schwalbe Super Moto, 62-584 |
| Rims | Schürmann YAK 25 Disc aluminum, 36 holes |
| Spokes | 2.0 mm, black |
| Front Hub | Joytech, 15×100 mm, 36 holes |
| Rear Hub | Joytech D042SB-11S, 36 holes |
| Sprocket | Microshift XLE CS-H113, 11 speed, 11-46 teeth |
| Chain | KMC E11 EPT |
| Bottom bracket | Miranda aluminum, 170 mm, KMC chainring 38 teeth |
| Cockpit | |
| Stem | Humpert Ergotec Octopus 50, angle adjustable |
| Handlebars | Humpert Ergotec City Cruiser, 635 mm |
| Grips | Ergon GP1 with clamp |
| Shift lever | Microshift XCD SL-M861-R, 11 speed |
| Brake lever | Radius BH-M960, 3 finger brake lever |
| General | |
| Frame | Aluminum 6061, Bosch fully integrated |
| Head set | Acros AZX-212, tapered |
| Fork | Suntour Mobie25, 100 mm travel with lockout-function |
| Shifting System | Microshift XCD |
| Derailleur | Microshift XCD RD-M865M, 11 speed with clutch |
| Brakes | Radius BH-M960 (front 180 mm / rear 180 mm) |
| Headlight | Busch & Müller Lumotec IQ-XS Highbeam, 150 / 100 LUX |
| Rear light | Trelock LS 654 with brake light function |
| Carrier | Racktime Stand-it with spring flap |
| Saddle | Selle Royal Essenza |
| Seat post | Humpert Ergotec Atar, patent, 30.9 mm, 300 mm |
| Pedals | Marwi SP-823 |
| Kickstand | Comp Flex, rear kickstand |
| Chainguard | SKS Chainbow_E |
| Mudguard | SKS, plastic |
| Other | max load allowed 140 kg |
| Weight | 27.5 kg |










Delbetaling fra
Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.