Trekking adventure & e-bike riding fun
Rides off the streets? Sporting tours on the weekend? The Vitality Eco 7 Sport is the perfect choice for your adventure. The trekking e-bike in matt bronz, available in three frame styles, impresses not only with its high-quality overall equipment, but also with its unique riding pleasure.
Powerful and reliable, the Bosch Performance Line mid-drive motor is paired with a fully integrated 500 Wh battery, delivering just the right amount of “electric tailwind” to keep you going strong on every ride. The sleek and minimalist Purion display provides all the key information you need and with just a thumb click, you’re ready to keep your focus on the road ahead.
From the Suntour suspension fork to the Esenzza saddle by Selle Royal and ergonomic Herrmans grips, every detail of the Vitality Eco 7 Sport is designed to deliver a comfortable, smooth ride.
Whether you’re off-roading or cruising through scenic routes, the Vitality Eco 7 Sport guarantees an exciting and comfortable adventure every time.
Spesifikasjoner
| Drive System | |
| Motor | Bosch Performance Line CX, 85 Nm |
| Battery | PowerTube 500 Wh |
| Display | Bosch Purion |
| Wheels/Tires/Drivetrain | |
| Tires | Schwalbe Citizen, 47-622, reflex |
| Rims | Schürmann YAK19 Disc aluminum, 36 holes |
| Spokes | 2.0 mm, black |
| Front Hub | Shimano HB-TX506, 36 holes |
| Rear Hub | Shimano FH-TX506, 36 holes |
| Sprocket | Microshift XLE CS-H103A, 10 speed, 11-40 teeth |
| Chain | KMC E10 EPT |
| Bottom bracket | Miranda aluminum, 170 mm, KMC chainring 38 teeth |
| Cockpit | |
| Stem | a-head, angle adjustable, aluminum 31.8 mm |
| Handlebars | Promax HB-3188, 640 mm |
| Grips | Herrmans DD37 with clamp |
| Shift lever | Microshift XLE SL-M850-R, 10 speed |
| Brake lever | Promax |
| General | |
| Frame | Aluminum 6061, Bosch fully integrated |
| Head set | Chin Haur, tapered 1 1/8” – 1.5” semi-integrated |
| Fork | Suntour NEX |
| Shifting System | Microshift XLE RD-M660M, 10 speed |
| Brakes | Promax |
| Headlight | Herrmans MR Go, 30 LUX |
| Carrier | Racktime Stand-it with spring flap |
| Saddle | Selle Royal Essenza |
| Seat post | Ergotec Atar, patent, 31.6 mm, 300 mm |
| Pedals | Marwi SP-823 |
| Kickstand | Comp Flex, rear kickstand |
| Chainguard | SKS Chainbow_E |
| Mudguard | SKS, plastic |
| Other | maximum weight allowed 140 kg |
| Weight | 24.7 kg |

Park Tool CCP-22 krankavdragerverktøy
Kreidler Vitality Eco 10 Sport
DBS Turteldue T5.1 










Delbetaling fra
Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.