Reliable city e-bike with extra comfort
Comfortable, sustainable and safe on the road. Powered by the highly efficient Bosch Active Line Plus drive system, this e-bike is equipped with a fully integrated 500 Wh frame battery and an Intuvia display for seamless control and performance.
A comfortable Essenza saddle from Selle Royal and ergonomic Hermanns grips with screw clamps ensure comfortable riding pleasure. The Shimano Nexus 8 speed hub gear with coaster brake and the powerful Shimano disc brakes provide easy shifting and reliable stopping power, making it ideal for both short trips and longer distances.
As dusk settles, you can ride with confidence knowing the Herrmans headlights and Trelock rear light (with brake light function) will illuminate your path, ensuring visibility and safety. Whether you’re commuting through the city or enjoying a leisurely evening ride, this e-bike is your dependable companion for every journey.
Spesifikasjoner
| Drive System | |
| Motor | Bosch Active Line Plus, 50 Nm |
| Battery | PowerTube 500 Wh |
| Display | Bosch Intuvia |
| Wheels/Tires/Drivetrain | |
| Tires | Schwalbe Citizen, 47-622, reflex |
| Rims | Schürmann YAK19 Disc aluminum, 36 holes |
| Spokes | Niro 2.0 mm |
| Front Hub | Shimano HB-TX505, Centerlock, 36 holes |
| Rear Hub | Shimano Nexus 8 speed SG-C6001-8CD, Centerlock, 36 holes, coaster brake |
| Sprocket | Shimano, 19 teeth |
| Chain | KMC Z1 EPT |
| Bottom bracket | Miranda aluminum, 170 mm, KMC chainring 38 teeth |
| Cockpit | |
| Stem | a-head, angle adjustable, Aluminium 31.8mm |
| Handlebars | Trekking, 600 mm |
| Grips | Herrmans DD37, with clamp |
| Shift lever | Shimano Nexus, twist grip |
| Brake lever | Shimano 3 finger brake lever |
| General | |
| Frame | Aluminum 6061, Bosch fully integrated |
| Head set | Chin Haur, tapered 1 1/8” – 1.5” semi integrated |
| Fork | Suntour NEX-E25 |
| Shifting System | Shimano Nexus 8 speed coaster brake |
| Derailleur | — |
| Brakes | Shimano BR-MT200 (front 180 mm / rear 160 mm) |
| Headlight | Herrmans MR Go, 30 LUX |
| Rear light | Trelock LS 654 with brake light function |
| Carrier | Aluminium, strutless with spring flap |
| Saddle | Selle Royal Essenza |
| Seat post | Kind Shock KSP-630, spring loaded, patent 31.6 mm x 300 mm |
| Pedals | Marwi SP-823, black |
| Kickstand | Comp Flex, rear kickstand |
| Chainguard | SKS Chainbow_E |
| Mudguard | SKS, plastic |
| Other | max load allowed 140 kg |
| Weight | 27.5 kg |










Delbetaling fra
Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.