Reliable city e-bike with extra comfort
Comfortable, sustainable and safe on the road: the Bosch drive system of the high-quality Performance Line with fully integrated frame battery (500 Wh) and Intuvia display is a winner on all counts.
A comfortable Essenza saddle from Selle Royal and ergonomic Hermanns grips with screw clamps ensure comfortable riding pleasure. In addition, this city e-bike is equipped with a Shimano Nexus 5-speed hub gear with freewheel and powerful Shimano disc brakes so you can ride comfortably and safely even on longer distances. If the tour should last into the evening hours, Herrmans head- and taillights reliably illuminate your route.
Spesifikasjoner
| Drive System | |
| Motor | Bosch Performance Line, 75 Nm |
| Battery | PowerTube 500 Wh |
| Display | Bosch Intuvia |
| Wheels/Tires/Drivetrain | |
| Tires | Schwalbe Citizen, 47-622, reflex |
| Rims | Schürmann YAK19 Disc aluminum, 36 holes |
| Spokes | black 2.0 mm |
| Front Hub | Shimano HB-TX506, 36 holes |
| Rear Hub | Shimano Nexus 5 speed SG-C7000-5D, Centerlock, 36 holes, freewheel |
| Sprocket | Shimano CS-C7000, 30 teeth |
| Chain | KMC Z1 EPT |
| Bottom bracket | Miranda aluminum, 170 mm, KMC chainring 38 teeth |
| Cockpit | |
| Stem | Humpert Ergotec Octopus 50, angle adjustable |
| Handlebars | Humpert Ergotec City Cruiser, aluminum, 635 mm |
| Grips | Herrmans DD37 with clamp |
| Shift lever | Shimano Nexus, Twist grip |
| Brake lever | Shimano BR-MT200, 3 finger brake lever |
| General | |
| Frame | Aluminum 6061, Bosch fully integrated |
| Head set | Chin Haur, tapered 1 1/8” – 1.5” semi-integrated |
| Fork | Suntour NEX |
| Shifting System | Shimano Nexus 5 speed freewheel |
| Derailleur | — |
| Brakes | Shimano BR-MT200 (front 180 mm/ rear 160 mm) |
| Headlight | Herrmans MR Go, 30 LUX |
| Carrier | Racktime with spring flap |
| Saddle | Selle Royal Essenza |
| Seat post | Humpert Ergotec SP 5.0, patent, suspension, 31.6 mm, 350 mm |
| Pedals | Marwi SP-823 |
| Kickstand | Comp Flex, rear kickstand |
| Chainguard | SKS Chainbow_E |
| Mudguard | SKS, plastic |
| Other | maximum weight allowed 140 kg |
| Weight | 26.8 kg |








Delbetaling fra
Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.