Sporty e-bike for advanced riders – design meets comfort
The Vitality Eco 10 Cross offers a clear design in timeless glossy dark blue color. This «Made in Germany» SUV e-bike was developed for sporty riders who use their e-bike on a daily basis or on tours. Built for durability and comfort, the Schwalbe Marathon Plus MTB tires provide superior traction on all types of terrain, ensuring a smooth ride whether you’re on city streets or more rugged paths.
The 4th-generation Bosch Performance Line CX motor delivers dynamic pedal assistance with a powerful 85 Nm of torque and the necessary power is provided by the fully integrated frame battery.
A Shimano Deore XT rear derailleur ensures precise gear shifting even under load. The wide gear range allows you to handle varied terrain, while the Intuvia display with its additional control unit on the handlebar keeps you informed and under control.
Long-distance riders will appreciate the GP1 grips from Ergon and the Essenza saddle from Selle Royal, featuring FlexFoam technology for optimized pressure distribution. These comfort-focused features reduce strain and provide a smoother ride, especially on extended trips.
Whether you’re cruising through the city or embarking on adventurous tours, the Vitality Eco 10 Cross is engineered for riders who demand both performance and comfort.
Spesifikasjoner
| Drive System | |
| Motor | Bosch Performance Line CX, 85 Nm |
| Battery | PowerTube 500 Wh |
| Display | Bosch Intuvia |
| Wheels/Tires/Drivetrain | |
| Tires | Schwalbe Marathon Plus MTB, 57-584, reflex |
| Rims | Schürmann YAK 25 Disc aluminum, 36 holes |
| Spokes | black 2.0 mm |
| Front Hub | Novatech, 15×110 mm, 36 holes |
| Rear Hub | Novatech, 36 holes |
| Sprocket | Shimano Deore XT CS-M8100, 12 speed, 10-51 teeth |
| Chain | KMC E12 EPT |
| Bottom bracket | Miranda aluminum, 170 mm, KMC chainring 38 teeth |
| Cockpit | |
| Stem | a-head, angle adjustable, aluminum 31.8mm |
| Handlebars | Promax HB-3188, 640 mm |
| Grips | Ergon GP1 with clamp |
| Shift lever | Shimano Deore SL-M6100, 12 speed |
| Brake lever | Shimano BR-MT200, 3 finger brake lever |
| General | |
| Frame | Aluminum 6061, Bosch fully integrated |
| Head set | Acros AZX-212, tapered |
| Fork | Suntour XCM34, 100 mm travel with lockout function |
| Shifting System | Shimano Deore XT |
| Derailleur | Shimano Deore XT RD-M8100, 12 speed |
| Brakes | Shimano BR-MT200 (front 180 mm / rear 160 mm) |
| Headlight | Busch & Müller Lumotec IQ-XS Highbeam, 150 / 100 LUX |
| Carrier | Racktime Stand-it with spring flap |
| Saddle | Selle Royal Essenza |
| Seat post | Humpert Ergotec Atar, patent, 30.9 mm, 300 mm |
| Pedals | Marwi SP-823 |
| Kickstand | Comp Flex, rear kickstand |
| Chainguard | SKS Chainbow_E |
| Mudguard | SKS, plastic |
| Other | maximum weight allowed 140 kg |
| Weight | 27.6 kg |






Delbetaling fra
Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.