Premium class SUV e-bike
Great riding characteristics, a high level of comfort and a focus on safety – with the Vitality Eco 10 you don’t have to compromise on anything. Schwalbe’s premium Super Moto-X tires guarantee this SUV e-bike is perfectly equipped for any terrain. Thanks to the powerful support of the Bosch Performance Line CX (4th generation) drive system and a 625 Wh battery, you can effortlessly master longer tours and steep climbs. The color Nyon touch display and its separate remote control on the handlebar allows you to conveniently switch between the five different riding modes.
Precise, comfortable shifting with the Shimano Nexus 5 speed hub gear, a low-maintenance Gates belt drive as well as Shimano disc brakes – the Vitality Eco 10 is one superbly equipped companion for everyday use and leisure. The high-end features of this SUV e-bike are rounded off by a Suntour Mobie suspension fork, a Busch & Müller high beam headlight and a Trelock rear light with brake light function, a Racktime system luggage rack and a comfortable Essenza saddle by Selle Royal.
Spesifikasjoner
| Drive System | |
| Motor | Bosch Performance Line CX, 85 Nm |
| Battery | PowerTube 625 Wh |
| Display | Bosch Nyon, 3.2 inch colour-touch display with remote |
| Wheels/Tires/Drivetrain | |
| Tires | Schwalbe Super Moto-X, 62-584, reflex |
| Rims | Schürmann YAK 21 Disc aluminum, 36 holes |
| Spokes | 2.0 mm, black |
| Front Hub | Shimano Alivio HB-MT400, 15×100 mm, Centerlock, 36 holes |
| Rear Hub | Shimano Nexus 5 speed SG-C7000-5D, Centerlock, 36 holes, freewheel |
| Sprocket | Gates CDX, 32 teeth |
| Chain | Gates CDX belt |
| Bottom bracket | Miranda aluminum, 170 mm, 46 teeth |
| Cockpit | |
| Stem | Humpert Ergotec Octopus 50, angle adjustable |
| Handlebars | Humpert Ergotec City Cruiser, 635 mm |
| Grips | Ergon GP1 with clamp |
| Shift lever | Shimano Nexus, twist grip |
| Brake lever | Shimano 3 finger brake lever |
| General | |
| Frame | Aluminum 6061, Bosch fully integrated |
| Head set | Acros AZX-212, tapered |
| Fork | Suntour Mobie25, 100 mm travel with lockout-function |
| Shifting System | Shimano Nexus 5 speed freewheel |
| Derailleur | — |
| Brakes | Shimano BR-MT200 (front 180 mm / rear 160 mm) |
| Headlight | Busch & Müller Lumotec IQ-XS Highbeam, 150 / 100 LUX |
| Rear light | Trelock, LS 654 with brake light function |
| Carrier | Racktime Stand-it with spring flap |
| Saddle | Selle Royal Essenza |
| Seat post | Humpert Ergotec Atar, patent, 30.9 mm, 300 mm |
| Pedals | Marwi SP-823 |
| Kickstand | Comp Flex, rear kickstand |
| Chainguard | SKS Chainbow_E |
| Mudguard | SKS, plastic |
| Other | max load allowed 140 kg |
| Weight | 28.6 kg |












Delbetaling fra
Omtaler
Det er ingen omtaler ennå.